„Zwiastun nadziei. Refleksje o życiu i duchowości Świętego Karola Houbena”, red. o. Paul Francis Spencer CP, o. Rafał Sebastian Pujsza CP

Książki

Cena:0.00

W przygotowaniu.

 

Święty Karol od Świętego Andrzeja

wspomnienie 5 stycznia

(właśc. Joannes Andreas Houben) urodził się w Munstergeleen (Holandia) 11 grudnia 1821 roku. Podjąwszy decyzję, aby poświęcić swe życie Bogu, wstąpił do nowicjatu ojców pasjonistów w Ere (Belgia) w roku 1845 i złożył tam śluby zakonne 10 grudnia 1846 roku. Święcenia prezbiteratu otrzymał 21 grudnia 1850 roku, a w roku 1852 skierowano go do nowego klasztoru pasjonistów w Anglii, gdzie nieco wcześniej zmarł Błogosławiony Dominik Bàrberi, człowiek, który wiele się natrudził, aby bracia odłączeni powrócili na łono Kościoła katolickiego. Idąc za przykładem Błogosławionego Dominika, apostoła ekumenizmu, ojciec Karol gorliwie pracował dla dobra dusz i dla jedności Kościoła – najpierw w Wielkiej Brytanii, a później w Irlandii, gdzie zmarł w opinii świętości 5 stycznia 1893 roku, w wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego. Będąc człowiekiem o głębokim życiu wewnętrznym, na wzór Świętego Pawła od Krzyża (założyciela pasjonistów i mniszek pasjonistek klauzurowych) i pierwszych pasjonistów, w działalności apostolskiej bardziej niż w głoszeniu słowa Bożego wyróżniał się, udzielając błogosławieństw i spowiadając. Na ołtarze został wyniesiony w dniu 16 października 1988 roku przez Świętego Jana Pawła II (beatyfikacja), a następnie przez papieża Benedykta XVI w dniu 3 czerwca 2007 roku (kanonizacja).

 

Modlitwa liturgiczna

Boże, Ty pozwoliłeś, by Święty Karol do Świętego Andrzeja, prezbiter, poświęcił się całkowicie czynieniu innym dobra, uzdrawiając wszystkich, którzy byli obciążeni winą lub cierpieniem; spraw, abyśmy my także brali z niego przykład, gorliwie starając się o zbawienie naszych braci. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

Modlitwa o powołania

Jezu Ukrzyżowany, racz wejrzeć na rodzinę zakonną pasjonistów i błogosławić jej w życiu i pracy. Niech wzrasta w łasce u Boga i ludzi, niech pomnaża swe szeregi o liczne nowe powołania. Dobry Jezu, przemów słowami Twego wezwania ,,pójdź za Mną” do tych, o których wiesz, że wiernie i godnie wypełniać będą zadania pasjonistowskiego apostolatu. Miłosierny Jezu, Ty wszystko wiesz i przewidujesz, prowadź mnie drogą, którą mi wyznaczyłeś. Amen.

 

Święty Pawle od Krzyża, 
módl się za nami!

Święty Karolu od Świętego Andrzeja, módl się za nami!

Święta Gemmo Galgani, 
módl się za nami!

 

Seria wydawnicza: Przyjaciele Gemmy Galgani

Redaktor serii: o. Rafał Sebastian Pujsza CP
 

Wydawca: Pasjoniści - Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej pw. św. Gemmy Galgani, Fundacja Żywe Słowo

wyd. 1

format 130x200 mm